Verë e zier jo-alkoolike me lëng rrushi, limon dhe kanellë

Verë e zier jo-alkoolike me lëng rrushi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një pije joalkoolike ngrohëse me një aromë të madhe agrumesh, kanelle, karafil dhe anise. Dafina dhe çaji i zi e bëjnë atë të shijojë jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier jo-alkoolike me lëng rrushi
Verë e zier jo-alkoolike me lëng rrushi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një pije joalkoolike ngrohëse me një aromë të madhe agrumesh, kanelle, karafil dhe anise. Dafina dhe çaji i zi e bëjnë atë të shijojë jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 480 ml lëng rrushi
 • 320 ml lëng shege
 • 120 ml lëng portokalli
 • 360 ml ujë
 • ¹⁄2 portokalli, i padepiluar
 • ¹⁄₂ limon, i padepiluar
 • 1 shkop kanelle
 • 4 karafil
 • 1 anise yll
 • 1 gjethe dafine
 • 4 g çaj të zi

Udhëzime

 1. Hidhni lëngun e rrushit, lëngun e shegës, lëngun e portokallit dhe 120 ml ujë në një tenxhere.
 2. Nxehni tenxheren me lëngjet në zjarr mesatar.
 3. Përdorni një qëruese për të hequr lëkurën nga portokalli dhe limon.
 4. Lëvoret e agrumeve, kanellën, karafilin, anise dhe dafinën i trazojmë mirë.
 5. Pasi masa të vlojë, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të mbuluar për 1 orë.
 6. Uji i mbetur të ziejë.
 7. Fusni çajin e zi me ujin në një filxhan çaji.
 8. Pas 5 minutash, hidhni çajin në tenxhere me përbërësit e tjerë dhe përziejeni mirë.
 9. Verën e përfunduar të zier e kulloni në një sitë të imët.
 10. Ngrohni verën e zier. pa zier dhe e servirim te nxehte ne gota.

Vegla

 • tenxhere
 • peeler
 • sitë
 • lugë përzierje
 • caji
 • filxhanë çaji