Verë e zier me mollë me xhin dhe kanellë

Verë e zier me mollë me xhin dhe kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 8 minuta

Vera e zier me mollë me xhin është një pije ngrohëse dhe e shijshme. Lëngut të frutave i jepet një shije pikante dhe më pas përzihet me alkoolin. Pije perfekte për një mbrëmje të ftohtë në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier me mollë me xhin dhe kanellë
Verë e zier me mollë me xhin dhe kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 8 minuta

Vera e zier me mollë me xhin është një pije ngrohëse dhe e shijshme. Lëngut të frutave i jepet një shije pikante dhe më pas përzihet me alkoolin. Pije perfekte për një mbrëmje të ftohtë në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 ml xhin
 • 400 ml lëng molle
 • ¹⁄2 limoni
 • 1 gjethe dafine
 • 4 karafil
 • 2 bishtaja kardamom
 • 1 shkop kanelle, e vogël
 • ¹⁄2 lugë koriandër, e plotë
 • 1 lugë mjaltë

Udhëzime

 1. Xhinin e hidhni në gota jo shumë të mëdha rezistente ndaj nxehtësisë.
 2. Lëngun e mollës e derdhni në një tenxhere.
 3. Prisni limonin në feta.
 4. Shtojeni me erëzat dhe mjaltin.
 5. Leni të ziejë , kullojeni.
 6. Në gota për Hidhni xhinin.
 7. Verë e zier me mollë, përzieni mirë dhe shijoni.

Vegla

 • kavanoza
 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse