Vezë të fërguara me lëng me kunguj të njomë dhe hudhër për mëngjes

Vezë të fërguara me lëng me kunguj të njomë dhe hudhër për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo e thjeshtë përshtatet gjithmonë kur duhet të jetë e shëndetshme, e shijshme dhe e shpejtë! Veza e fërguar me kunguj të njomë ka një shije po aq të mirë si të nxehtë ashtu edhe të ftohtë. Është i përshtatshëm për mëngjes, drekë ose darkë të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Vezë të fërguara me lëng me kunguj të njomë dhe hudhër për mëngjes
Vezë të fërguara me lëng me kunguj të njomë dhe hudhër për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo e thjeshtë përshtatet gjithmonë kur duhet të jetë e shëndetshme, e shijshme dhe e shpejtë! Veza e fërguar me kunguj të njomë ka një shije po aq të mirë si të nxehtë ashtu edhe të ftohtë. Është i përshtatshëm për mëngjes, drekë ose darkë të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, pjekje | Menu: Kurset kryesore, Mëngjesi | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kungull i njomë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 3 thelpinj hudhër
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 2-3 vezë

Udhëzime

 1. I qëroni, pastroni dhe prisni kungujt në copa sa një kafshatë.
 2. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësi mesatare.
 3. Shtoni kungullinat dhe i kaurdisni për rreth 5-7 minuta.
 4. Qroni dhe copëtoni hudhrat.
 5. Ndizni nxehtësinë Uleni në minimum.
 6. Shtoni hudhër, kripë dhe piper.
 7. I gatuajini nën kapak për rreth 10 minuta të tjera.
 8. Rrihni lehtë vezët me një majë kripë duke përdorur një pirun.
 9. Hidhni përzierjen e vezëve në tigan.
 10. Ulni nxehtësinë Rriteni përsëri në mesatare.
 11. Skuqini gjithçka së bashku për 2-3 minuta të tjera derisa të zverdhet.
 12. Para se t’i shërbeni, spërkatni vezët e fërguara me barishtet e zgjedhjes suaj .

Kunguj të rinj e të vegjël mund të përdoren të tëra, por edhe perimet e pjekura kanë shije të shijshme.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • skuqe
 • pirun
 • tas