Vezë të mbushura me gishta me patate dhe proshutë

Vezë të mbushura me gishta me patate dhe proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto me patate dhe proshutë mund të përgatiten nëse dëshironi një meze të lehtë, të shijshme dhe të thjeshtë. Edhe kuzhinierët e papërvojë nuk duhet të kenë probleme me këtë. Rezultati është aq i gjithanshëm sa mund ta provoni këtë recetë si për mëngjes ashtu edhe për raste festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Vezë të mbushura me gishta me patate dhe proshutë
Vezë të mbushura me gishta me patate dhe proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto me patate dhe proshutë mund të përgatiten nëse dëshironi një meze të lehtë, të shijshme dhe të thjeshtë. Edhe kuzhinierët e papërvojë nuk duhet të kenë probleme me këtë. Rezultati është aq i gjithanshëm sa mund ta provoni këtë recetë si për mëngjes ashtu edhe për raste festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 1-2 patate
 • 10-12 vezë
 • 100-120 g proshutë, ose sallam
 • ¼ speca
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Patatet i vendosim në një tenxhere dhe i kaurdisim për 20-25 minuta.
 2. I lëmë të ftohen dhe i qërojmë.
 3. Në të njëjtën kohë i ziejmë vezët në një tenxhere tjetër për rreth 10 minuta.
 4. Më pas i heqim nga ngrohni dhe lërini të ftohen.
 5. Qëroni vezët, lërini mënjanë.
 6. Vezët e mbetura i vendosni përgjysmë dhe i hiqni të verdhat.
 7. Prisni vezët të plota, të verdhat, patatet, proshutën dhe specat në copa të vogla.
 8. Prisni barishtet.
 9. Vendosni gjithçka në një enë dhe rregulloni me kripë e piper.
 10. Përziejini me majonezë dhe përziejini mirë.
 11. Mbusheni gjysmat e të bardhave të vezëve me masën që rezulton.
 12. Vezët e mbushura vendosini në një pjatë dhe shërbejini si vakt i shpejte.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • pjatë