Vezë të mbushura me salmon, barishte dhe majonezë për natën e Vitit të Ri

Vezë të mbushura me salmon

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Fillestar i bukur si në pamje, ashtu edhe në shije. Vezët e mbushura me troftë salmon duken mirë në tryezë si për festime ashtu edhe për përdorim të përditshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Vezë të mbushura me salmon
Vezë të mbushura me salmon

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Fillestar i bukur si në pamje, ashtu edhe në shije. Vezët e mbushura me troftë salmon duken mirë në tryezë si për festime ashtu edhe për përdorim të përditshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 8 vezë
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 1-2 lugë majonezë, për shije
 • 120 g troftë salmon, ose salmon i tymosur
 • Kopër, për shije

Udhëzime

 1. Vezët ziejini fort për 10 minuta.
 2. Shpëlajini me ujë të ftohtë, lërini të ftohen plotësisht dhe qëroni.
 3. Prisni vezët për së gjati.
 4. Hiqni me kujdes të verdhën dhe vendoseni në një tas.
 5. Vezë vezën bosh gjysmat e bardha në një pjatë
 6. Përdorni një lugë për të grirë të verdhat e hequra të vezëve në një tul.
 7. Preni salmonin në copa të vogla dhe shtoni tek të verdhat e vezëve. mbushim në një qese tubacioni dhe vendosim në gjysmat e të bardhave të vezëve shiringë.
 8. Vezët e mbushura i vendosim në frigorifer për 1 orë që të ftohen.
 9. Dekoroni me kopër përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • tenë me vezë
 • thikë
 • qese tubash
 • tas
 • lugë përzierje