Vezë të ziera me uthull, kripë dhe piper për mëngjes

1 persona | 7 minuta

Vezët e ziera janë një pjatë e bujshme. E ziera mund të shërbehet me perime ose mish, të shtohet në brusketë ose thjesht të shërbehet si sanduiç. Vezët e ziera janë gjithashtu të mrekullueshme dhe të lehta!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Vezë të ziera me uthull
Vezë të ziera me uthull

1 persona | 7 minuta

Vezët e ziera janë një pjatë e bujshme. E ziera mund të shërbehet me perime ose mish, të shtohet në brusketë ose thjesht të shërbehet si sanduiç. Vezët e ziera janë gjithashtu të mrekullueshme dhe të lehta!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 vezë
 • 500 ml ujë
 • 1 lugë uthull, p.sh. uthull molle
 • kripë
 • piper

Udhëzime

 1. Hidhni ujin ne nje tenxhere te vogel.
 2. Ujit i shtoni uthull.
 3. Ujin e vini te zieje por mos e zieni.
 4. E trazoni me luge qe te krijohet nje lloj “gypi”.
 5. Vezet , një nga një Thyejmë vezët në gota një nga një.
 6. Me kujdes hidhni vezën nga filxhani në “gypin e ujit”.
 7. Vezët i zieni në zjarr të ulët për 4-5 minuta.
 8. Hiqni vezët e ziera me lugë të prera, i rregullojmë me kripë dhe piper dhe i lëmë mënjanë shijojmë bukën.

Për të përgatitur vezë të ziera, vezët e freskëta dhe të ftohta janë më të mirat.

Vegla

 • tenxhere
 • skimmer