Vezë të ziera në avull të stilit kinez me djegës dhe qiqra

Vezë të ziera në avull të stilit kinez me djegës dhe qiqra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo pjatë vjen nga Kina dhe është shumë e njohur atje. Përbërësit janë të thjeshtë dhe përgatitja është shumë e shpejtë dhe e lehtë. Vezët e ziera kanë shije super kremoze dhe të shijshme dhe njihen më mirë në Gjermani si pjatë anësore. Megjithatë, kjo pjatë mund të shërbehet edhe për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Vezë të ziera në avull të stilit kinez me djegës dhe qiqra
Vezë të ziera në avull të stilit kinez me djegës dhe qiqra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo pjatë vjen nga Kina dhe është shumë e njohur atje. Përbërësit janë të thjeshtë dhe përgatitja është shumë e shpejtë dhe e lehtë. Vezët e ziera kanë shije super kremoze dhe të shijshme dhe njihen më mirë në Gjermani si pjatë anësore. Megjithatë, kjo pjatë mund të shërbehet edhe për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: avullimi | Menu: Meze | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 2 vezë
 • 240 ml ujë
 • kripë, për shije
 • 2 lugë vaj susami
 • 2 lugë salcë soje
 • qipe, për shije
 • djegës, për shije

Udhëzime

 1. Në një enë rrihni me kujdes vezët, kripën dhe ujin me një rrahëse.
 2. Hojeni përzierjen e vezëve në një sitë.
 3. Hidheni në një enë qelqi ose qeramike.
 4. Hiqni flluskat e ajrit nga sipërfaqja dhe mbulojeni enën fort me leter alumini
 5. Vezoni ujin ne avull dhe vendoseni enen.
 6. Vezit i ziejme ne avull nen kapak mbi zjarr mesatar per rreth 8-10 minuta.
 7. I nxirrni dhe I leme te ftohen pak.
 8. I sperkasim me vaj susami dhe salce soje dhe i zbukurojme me qiqra te grire dhe speca djeges.

Qumësht ose lëng mishi mund të përdoret në vend të ujit për një shije më intensive.

Vegla

 • trashë
 • tas
 • kallëp xhami
 • avullore
 • fletë alumini