Vezë të ziera në salcë domatesh me erëza dhe hudhër

2 persona | 25 minuta

Vezët janë të mbushura me një salcë domate aromatik që përmban nota hudhre, xhenxhefil dhe erëza, duke e bërë atë veçanërisht të shijshme. Një pjatë e shpejtë për drekë ose darkë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Vezë të ziera në salcë domatesh me erëza dhe hudhër
Vezë të ziera në salcë domatesh me erëza dhe hudhër

2 persona | 25 minuta

Vezët janë të mbushura me një salcë domate aromatik që përmban nota hudhre, xhenxhefil dhe erëza, duke e bërë atë veçanërisht të shijshme. Një pjatë e shpejtë për drekë ose darkë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 qepë
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 copë xhenxhefil, përafërsisht 1 lugë çaji
 • ¼ lugë anise, bluar
 • ¼ lugë kardamom, bluar
 • ¼ lugë koriandër, bluar
 • ¼ lugë shafran i Indisë, bluar
 • 240ml lëng pule, ose lëng perimesh
 • 100-150g salcë domate
 • 250-300g domate të prera në kubikë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 6 vezë, të ziera
 • Berishte , per shije

Udhëzime

 1. Prisni qepën në rrathë rrathë ose më pak nëse dëshironi.
 2. Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësi mesatare. kardamom, koriandër dhe shafran i Indisë dhe i përziejmë mirë.
 3. Shtoni lëngun e mishit, salcën e domates dhe domatet e grira.
 4. I ziejini derisa të trashet salca.
 5. Servozoni me kripë dhe piper.
 6. Shtoni vezët e ziera në salcë dhe ziejini për disa minuta Lëreni në sobë të ngrohet.
 7. Para se ta shërbeni, spërkateni me barishte të grira dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • lugë përzierje