Waffe me vaferë me krem çokollatë, biskota dhe bajame

Waffe me vaferë me krem çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Oblatne është një rostiçeri e ëmbël nga Kroacia gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Fletët e mbushura me vaferë me krem çokollatë, biskota me gjalpë dhe bajame përgatiten shpejt dhe lehtë. Këto vafla me shtresa janë të shkëlqyera kur nuk gjeni kohë për të pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Waffe me vaferë me krem çokollatë
Waffe me vaferë me krem çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Oblatne është një rostiçeri e ëmbël nga Kroacia gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Fletët e mbushura me vaferë me krem çokollatë, biskota me gjalpë dhe bajame përgatiten shpejt dhe lehtë. Këto vafla me shtresa janë të shkëlqyera kur nuk gjeni kohë për të pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 300 ml qumësht
 • 180 g sheqer
 • 200 g gjalpë
 • 150 g çokollatë, në copa
 • 150 g biskota me gjalpë, të bluara
 • 125 g bajame, të bluara
 • 200 g meshle

Udhëzime

 1. Hidhni qumështin në një tenxhere.
 2. Shtoni dhe shpërndani sheqerin në zjarr mesatar duke e trazuar.
 3. Shtoni gjalpin dhe çokollatën dhe lëreni të shkrihet duke e trazuar.
 4. Haqeni tenxheren nga zjarri. biskotat me gjalpë dhe bajame në masën e çokollatës
 5. Lëreni kremin të ftohet.
 6. Përhapeni kremin në fletën e parë të vaferës.
 7. Vendosni fletën e dytë sipër dhe lyeni përsëri kremin.
 8. Vazhdo kështu duke e lënë fletën e sipërme pa krem.
 9. Vaferën me Peshojini në një tepsi në mënyrë që të shtypen fort së bashku.
 10. Vaflet e shtruara i lini të qëndrojnë gjatë gjithë natës.
 11. Më pas priteni vatrën në katrorë të vegjël ose diamante dhe shijojeni.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • pjatë
 • thikë