Waffle të shijshme me kungull, qumësht kokosi, vanilje dhe kanellë

Waffle të shijshme me kungull

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto janë një pastë fantastike e vjeshtës sepse janë bërë me kunguj. Nëse fëmijëve nuk u pëlqen kungulli, por i pëlqejnë vaflet, kjo është receta perfekte! Wafflet janë mesatarisht të ëmbla dhe shije të shijshme me kos, kanellë, shurup panje ose sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Waffle të shijshme me kungull
Waffle të shijshme me kungull

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto janë një pastë fantastike e vjeshtës sepse janë bërë me kunguj. Nëse fëmijëve nuk u pëlqen kungulli, por i pëlqejnë vaflet, kjo është receta perfekte! Wafflet janë mesatarisht të ëmbla dhe shije të shijshme me kos, kanellë, shurup panje ose sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 gr gjalpë i zbutur
 • 3 lugë sheqer
 • 1-2 lugë ekstrakt vanilje
 • 100 ml qumësht kokosi
 • 4 vezë
 • 250 gr miell spelte
 • 150 g kungull, p.sh. Hokkaido i grirë
 • 100 ml me gaz ujë

Udhëzime

 1. Ngrohni hekurin e vafles.
 2. Me anë të një mikser dore, përzieni së bashku gjalpin e zbutur, sheqerin, vezët dhe ekstraktin e vaniljes.
 3. Shtoni qumështin e kokosit, miellin, kungullin dhe ujin e gazuar.
 4. Përziejini për të formuar një brum i butë për vafle.
 5. Hidhni brumin në hekurin e vaflave në tufa dhe piqni 6-8 vafla të arta.
 6. Shërbejini vaflet me kos dhe kanellë.

Nëse i përgatisni vaflet me miell gruri dhe dëshironi një alternativë më të shëndetshme të shëndetshme – mielli mund të zëvendësohet pjesërisht me miell integral, miell misri ose miell hikërror.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • wafflebërës
 • lugë
 • spatula druri