Waffle të shijshme me qershi të nxehtë

Waffle të shijshme me qershi të nxehtë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Wafflet me shoqërim frutash janë një kulm i vërtetë në tryezën e kafes. Wafflet me qershi të nxehtë përgatiten shpejt dhe janë super të shijshme, sepse çfarë mund të jetë më mirë?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Waffle të shijshme me qershi të nxehtë
Waffle të shijshme me qershi të nxehtë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Wafflet me shoqërim frutash janë një kulm i vërtetë në tryezën e kafes. Wafflet me qershi të nxehtë përgatiten shpejt dhe janë super të shijshme, sepse çfarë mund të jetë më mirë?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 3 lugë sheqer, me vanilje
 • 1 majë kripë
 • 300ml qumësht
 • 150ml vaj
 • 220g miell
 • 1 1/2 lugë pluhur pjekje
 • 350-400g qershi, me lëng qershie
 • 30 g niseshte
 • sheqer pluhur, sipas shijes

Udhëzime

 1. Përziejini vezët dhe kripën derisa të zbuten.
 2. Shtoni sheqerin dhe vaniljen dhe vazhdoni të përzieni.
 3. Hidhni qumështin dhe vajin dhe vazhdoni të trazoni.
 4. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe shtoni në brumë .
 5. Përpunoni gjithçka në një brumë të lëmuar.
 6. Ngrohni paraprakisht hekurin e vaflës, lyeni me pak vaj dhe mbushni me brumin e vaflës.
 7. Afërsisht. Piqni 8 vafla njëra pas tjetrës.
 8. Verishnitë në një tenxhere me lëngun e qershisë.
 9. Nxirrni pak nga lëngu i qershisë, përzieni me niseshtenë dhe përzieni në tenxheren me qershitë.
 10. Sillni gjithçka në një masë. ziejme derisa masa te trashet.
 11. Vaflet e ngrohta me qershi te nxehta servirim.

Qershitë e nxehta mund të trashen me niseshte, pluhur kremi ose krem.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • hekur waffle
 • tenxhere
 • lugë