Waffles të shkruara me qumësht, salcë molle dhe manaferra

Waffles të shkruara me qumësht

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një recetë e lehtë për vafle me qumësht dhe vezë. Waffle me gëzof dhe jo shumë të ëmbla të bëra nga mielli dhe shije të shijshme me salcë molle dhe boronica.

nbsp;

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Waffles të shkruara me qumësht
Waffles të shkruara me qumësht

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një recetë e lehtë për vafle me qumësht dhe vezë. Waffle me gëzof dhe jo shumë të ëmbla të bëra nga mielli dhe shije të shijshme me salcë molle dhe boronica.

nbsp;

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250g margarinë
 • 70-100g sheqer
 • 2 pako sheqer vanilje
 • ¼ luge lëkure limoni
 • 5 vezë
 • 500 ml qumësht
 • 500 gr miell spelte
 • 1½ lugë pluhur pjekje
 • salcë molle, për servirje
 • boronica , per servirje
 • vaj, per lyerje

Udhëzime

 1. Në një blender, bashkoni margarinën, sheqerin, sheqer vaniljen, lëkurën e limonit, vezët, miellin dhe miellin.
 2. Përziejini gjithçka për të formuar një brumë të lëmuar.
 3. Ngrohni paraprakisht hekurin e vaflës.
 4. Lyejeni me vaj.
 5. Vendosni brumin e vaflës në tufa në hekurin e nxehtë Jepni.
 6. Afërsisht. Skuqini 10 vafla spelled deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 7. Shërbejini vaflat me salcë molle dhe boronica.

Vegla

 • përzierës për qëndrim
 • kupë
 • hekur vafle
 • lugë druri