Wareniki i bërë nga brumë patate me mbushje kuarku dhe salcë kosi

Wareniki i bërë nga brumë patate me mbushje kuarku dhe salcë kosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Këto peta të shijshme me mbushje kuarku janë gjithmonë kënaqësi. Në këtë recetë, vareniki nga kuzhina ukrainase janë bërë nga brumi i patates. Si një pjatë e ëmbël kryesore ose për ëmbëlsirë – Wareniki shtëpiak gjithmonë shijon mirë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Wareniki i bërë nga brumë patate me mbushje kuarku dhe salcë kosi
Wareniki i bërë nga brumë patate me mbushje kuarku dhe salcë kosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Këto peta të shijshme me mbushje kuarku janë gjithmonë kënaqësi. Në këtë recetë, vareniki nga kuzhina ukrainase janë bërë nga brumi i patates. Si një pjatë e ëmbël kryesore ose për ëmbëlsirë – Wareniki shtëpiak gjithmonë shijon mirë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

Brumë

 • 1 kg patate, të gatuara
 • 250 g miell gruri
 • 1 vezë
 • Kripë, sipas shijes
 • 0,25 lugë pluhur pjekjeje

Mbushje

 • 0,5 kg kuark
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • qipe, sipas dëshirës
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije

Salcë

 • 1 filxhan salcë kosi
 • 1 thelpi hudhër
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije

Udhëzime

Për brumin

 1. Patatet e ziera i vendosim në një grirëse mishi.
 2. Përziejmë miellin e situr dhe pluhurin për pjekje.
 3. Shtoni vezët dhe kripën, përpunoni në brumë.

Për mbushjen

 1. Vendosni kuarkun në Përziejeni me qiqra dhe gjalpë në një përpunues ushqimi.
 2. Servozoni sipas shijes me kripë dhe piper.

Për salcën

 1. Qëroni hudhrën, shtypeni dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 2. Shtoni salcën e thartë dhe përzieni gjithcka bashke.
 3. Për përgatitjen e petëve
 4. Rrokullisni brumin në forma salsiçe dhe priteni në copa të vogla.
 5. Shtypni çdo pjesë të sheshtë, vendoseni mbushjen në mes, paloseni dhe shtypni skajet së bashku.
 6. Sillni ujë të ziejë në një tenxhere dhe kripë
 7. Pithat e gatuara në pjesë.
 8. Sërbejini petat e gatuara Wareniki me salcë ose sallatë.

Shërbejini petat e gatuara Wareniki me salcë ose sallatë

Vegla

 • përpunues i mishit
 • tas
 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • skimer
 • oklla