Weckmann e bërë nga brumi i majave, sheqer vanilje dhe vezë – recetë Stutenkerl

Weckmann e bërë nga brumi i majave

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky brumë maja i ëmbël Stutenkerl është klasik për Sankt Martin. Duhet kohë, por ia vlen! Weckmann me gëzof ka shije të mirë si për të vegjlit ashtu edhe për të mëdhenjtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Weckmann e bërë nga brumi i majave
Weckmann e bërë nga brumi i majave

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky brumë maja i ëmbël Stutenkerl është klasik për Sankt Martin. Duhet kohë, por ia vlen! Weckmann me gëzof ka shije të mirë si për të vegjlit ashtu edhe për të mëdhenjtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 1/2 kubikë maja të freskët
 • 225 ml qumësht
 • 500 g miell
 • 70 g sheqer
 • 75 g gjalpë, i zbutur
 • kripë
 • 1 vezë
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 1-2 lugë qumësht, për larje
 • rrush të thatë, ose patate të skuqura çokollatë

Udhëzime

 1. Shkrinim majanë në gjysmën e qumështit dhe përziejmë me 200 gr miell.
 2. E lëmë brumin të mbuluar për rreth 1.5 orë.
 3. Përziejmë gjalpin me sheqerin, sheqer vaniljen, vezën, qumështin e mbetur, kripën dhe miellin .
 4. Përziejmë me brumin paraprak dhe përziejmë një brumë të lëmuar.
 5. E lëmë brumin e tharmit të pushojë për rreth 1 orë.
 6. Brumin e majave e formojmë në stutenkerle.
 7. E lëmë brumin të pushojë në tepsi për një tjetër. 30 minuta.
 8. Të verdhat e vezëve me Rrihni pak qumësht dhe me të lyeni pelat.
 9. Vendosni pika çokollate ose rrush të thatë për sytë.
 10. Pjekim Weckmanns për rreth 12 deri në 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Para pjekjes, një bilbil balte mund të ngjitet në gjoksin e mbushësit. Për sytë mund të përdorni rrush të thatë, arra ose copëza çokollate. Pasta e ëmbël me maja mund të piqet së bashku me fëmijët gjatë sezonit të Ardhjes, ose t’u jepet fëmijëve për Shën Nikollën ose Shën Martinin.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • përzierëse dore
 • furçë kuzhine