Weckmann i bërë nga brumi i majave me sheqer perla dhe rrush të thatë

Weckmann i bërë nga brumi i majave me sheqer perla dhe rrush të thatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

Ëmbëlsira është një pastë tipike në sezonin e Ardhjes dhe në Saint Martin. Është veçanërisht e popullarizuar tek fëmijët, sepse pasta e ëmbël dhe e butë me maja ka erë tepër të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Weckmann i bërë nga brumi i majave me sheqer perla dhe rrush të thatë
Weckmann i bërë nga brumi i majave me sheqer perla dhe rrush të thatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

Ëmbëlsira është një pastë tipike në sezonin e Ardhjes dhe në Saint Martin. Është veçanërisht e popullarizuar tek fëmijët, sepse pasta e ëmbël dhe e butë me maja ka erë tepër të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 gr miell
 • 1 ½ lugë kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 20 gr maja e freskët
 • 70 gr gjalpë i zbutur
 • 30 ml qumësht i vakët
 • 1 vezë, për larje
 • 1-2 lugë gjelle të trashë sheqer, për zbukurim
 • 1 lugë rrush i thatë, për zbukurim

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, kripën dhe sheqerin në një enë.
 2. Tërrmoni majanë dhe shpërndani në pak qumësht.
 3. Shtoni majanë e tretur në masën e miellit në tas.
 4. Shtoni gjalpin dhe qumështin e mbetur. dhe gatuajeni brumin e lëmuar.
 5. Lëreni brumin e mbuluar në një vend të ngrohtë për rreth 2 orë.
 6. Vëllimi duhet të dyfishohet.
 7. Ndajeni brumin në katër pjesë.
 8. Cdo pjesë brumi formoni një Weckmann . Pritini krahët dhe këmbët me gërshërë.
 9. Zbukuroni Weckmann me sheqer perla dhe rrush të thatë.
 10. E vendosim brumin në një tepsi të mbuluar me letër furre dhe e lëmë të pushojë për 20-30 minuta.
 11. Gruajeni Weckmann me vezë të rrahur dhe vendoseni në 180 Piqini për rreth 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 12. Lërini pastat të ftohen në një raft teli dhe shijojeni në St. Martin dhe gjatë sezonit të Ardhjes.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • gërshërë kuzhine
 • thikë