Xhepa patate të skuqura me kefir

Xhepa patate të skuqura me kefir

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Xhepat e patates së skuqur me kefir janë të buta, të shijshme dhe të shijshme. Për ata që nuk duan të humbin kohë duke përgatitur një brumë maja, kjo recetë është ideale. Për brumin e thjeshtë, përbërësit thjesht përzihen së bashku. Mbushja bëhet nga patate të ziera dhe të grira dhe qepë të skuqura. Më pas brumi hapet në pjesë, sipër vendoset mbushja, ngjiten skajet dhe më pas xhepat skuqen në vaj të nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Xhepa patate të skuqura me kefir
Xhepa patate të skuqura me kefir

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Xhepat e patates së skuqur me kefir janë të buta, të shijshme dhe të shijshme. Për ata që nuk duan të humbin kohë duke përgatitur një brumë maja, kjo recetë është ideale. Për brumin e thjeshtë, përbërësit thjesht përzihen së bashku. Mbushja bëhet nga patate të ziera dhe të grira dhe qepë të skuqura. Më pas brumi hapet në pjesë, sipër vendoset mbushja, ngjiten skajet dhe më pas xhepat skuqen në vaj të nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Enët kryesore, Pjata pastë | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 500 g patate
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 qepë
 • 4 lugë vaj vegjetal, + pak për skuqje
 • 400 ml kefir
 • 2 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë sodë buke
 • 700- 800 g miell

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Patatet i grini trashë, i zieni në ujë të kripur derisa të zbutet.
 3. Qepni qepën në kubikë të vegjël.
 4. Ngrohni 2 lugë vaj në një tigan.
 5. Skuqni qepën për rreth 3 -4 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 6. Shpëlajini patatet në një kullesë, grijini dhe përziejini me qepët.
 7. Shtoni kripë sipas shijes.
 8. Rrahim kefirin e ngrohtë me vezën, ½ lugë çaji kripë, sheqer dhe 2 lugë vaj.
 9. Pluhur për pjekje dhe shtoni gjysmën e miellit.
 10. Përziejini mirë.
 11. Gradualisht shtoni miellin e mbetur, gatuajeni në një brumë të butë.
 12. Rrotulloni në një top, mbulojeni me një peshqir.
 13. Afërsisht. Lëreni të vijë për 10 minuta.
 14. Ndajeni brumin në 15 deri në 20 pjesë të barabarta.
 15. Lëreni çdo pjesë në një petë të sheshtë me trashësi 3-4 mm.
 16. Vendosni 1-2 lugë nga mbushja në qendër.
 17. Shtypni skajet, rrafshoni pak.
 18. Nxehni vajin vegjetal në një tigan.
 19. Skuqini xhepat e patateve në zjarr të ulët për 2-3 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë të artë.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • tavë
 • sitë
 • lugë gjelle
 • peshqir