Zemra e tortës Fanta me krem stracciatella dhe luleshtrydhe për ditën e nënës

Zemra e tortës Fanta me krem stracciatella dhe luleshtrydhe për ditën e nënës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Çfarë do të ishte dita e nënës pa një tortë? Një recetë e ëmbël për një zemër torte fanta me krem stracciatella, luleshtrydhe të freskëta dhe zemra me çokollatë. Nuk ka asgjë më të bukur se një tortë shumëngjyrëshe si surprizë për mamin e dashur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zemra e tortës Fanta me krem stracciatella dhe luleshtrydhe për ditën e nënës
Zemra e tortës Fanta me krem stracciatella dhe luleshtrydhe për ditën e nënës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Çfarë do të ishte dita e nënës pa një tortë? Një recetë e ëmbël për një zemër torte fanta me krem stracciatella, luleshtrydhe të freskëta dhe zemra me çokollatë. Nuk ka asgjë më të bukur se një tortë shumëngjyrëshe si surprizë për mamin e dashur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

Torta Fanta

 • 200 g miell
 • 80 g sheqer
 • 2 vezë, të mëdha
 • 75 ml vaj
 • 90 ml portokalli
 • ½ fq. Pluhur pjekje

Krem Stracciatella

 • 300 ml krem
 • 250 g quark
 • 70 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 3 lugë çaji San Apart
 • 50-60 g çokollatë të grirë

Mbushje

 • 100 g luleshtrydhe, të prera në feta
 • 20 g lyerje me çokollatë të zezë, për zemrat me çokollatë
 • Gjete nenexhiku

Udhëzime

Përgatitni Fantakuchen Heart

 1. Nxehni furrën në 180 gradë nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 2. Rrihni një tavë në formë zemre me letër pjekjeje.
 3. Rrihni vezët me sheqerin në një enë derisa të bëhet me gëzof. pluhur pjekjeje.
 4. Përzierja e miellit Përziejeni alternuar në përzierjen e vezëve me vajin.
 5. Përzieni pak portokallin.
 6. Hidhni brumin në tavën e pjekjes.
 7. Pjekim tortën me zemër Fanta për rreth 20-25 minuta .
 8. Lëreni kekun të ftohet.
 9. Përziejmë kremin e straciatellës

  1. Rrahim kremin e ftohtë me San Apart.
  2. Përziejmë sheqerin dhe sheqerin e vaniljes së bashku me kuarkun.
  3. Hidhni kremin në masën e kuarkut.
  4. Hidhni çokollatën e grirë në rende.
  5. Shpërndajeni kremin stracciatella në mënyrë të barabartë mbi kekun Fanta në tepsinë e pjekjes në formë zemre.
  6. Ftojeni tortën për 2 orë.

  Mbushja

  1. Çokollatën e lëngshme e vendosim në një qese ngrirjeje, e presim sipër dhe vizatoni zemrat me çokollatë në një copë letër pjekjeje. I vendosim shkurtimisht ne frigorifer.
  2. Kekut me zemre i vendosim me luleshtrydhe, zemra çokollate dhe gjethe nenexhiku dhe i ruajme ne vend te fresket derisa te jene gati per tu konsumuar.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tepikë për pjekje zemre
 • spatula kuzhine
 • çantë frigoriferi
 • letër pjekjeje