Zemra nuga kremoze me bajame dhe çokollatë

Zemra nuga kremoze me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 132 minuta

Zemrat nougat kombinohen mrekullisht me brumin e bajameve, nugatin e ëmbël, kremoz dhe couverture të errët. Ata kanë shije të freskët, çokollatë dhe me arra dhe janë perfekte për sezonin e Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zemra nuga kremoze me bajame dhe çokollatë
Zemra nuga kremoze me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 132 minuta

Zemrat nougat kombinohen mrekullisht me brumin e bajameve, nugatin e ëmbël, kremoz dhe couverture të errët. Ata kanë shije të freskët, çokollatë dhe me arra dhe janë perfekte për sezonin e Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 50 g bajame të bluara
 • 75 g miell
 • ¼ lugë lëkure limoni
 • 1 vezë
 • 50 g sheqer
 • ½ f. Sheqer vanilje
 • 65 g gjalpë, i ftohtë, në copa
 • 25 g kuverturë, çokollatë e zezë
 • 100 g nougat
 • 70 g kuverturë, qumësht i plotë

Udhëzime

 1. Zverdhim bajamet me miell, sheqer, lekuren e limonit, vezen dhe gjalpin qe te formohet nje brum.
 2. E vendosim brumin ne frigorifer per 1 ore.
 3. Siperfaqen e punes e pudrosim me miell.
 4. E hapim brumin holle. .
 5. Den Nxehni furrën në 180 gradë.
 6. Preni brumin me gërshërë në formë zemre.
 7. I vendosim biskotat në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 8. Pjekim biskotat në 180 gradë për rreth 10- 12 minuta.
 9. Lërini biskotat të ftohen.
 10. Shkrini çokollatën e zezë me nugat.
 11. Përhapeni gjysmën e biskotave të zemrës me përzierjen e çokollatës. lehte.
 12. Shkrini kuverturen e qumeshtit.
 13. Me çokollaten e qumeshtit Dekorojini zemrat nuga sipas deshires dhe lerini te piqen.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • pemë
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine