Zemra pule aromatike të ziera me perime në salcë domate

Zemra pule aromatike të ziera me perime në salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Zemrat janë gatuar për një kohë të gjatë me qepë, karrota dhe paste domate. Kjo do ta bëjë mishin jo vetëm aromatik, por edhe shumë të butë dhe të butë. Kjo pjatë aromatike shërbehet më së miri me oriz të zier.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zemra pule aromatike të ziera me perime në salcë domate
Zemra pule aromatike të ziera me perime në salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Zemrat janë gatuar për një kohë të gjatë me qepë, karrota dhe paste domate. Kjo do ta bëjë mishin jo vetëm aromatik, por edhe shumë të butë dhe të butë. Kjo pjatë aromatike shërbehet më së miri me oriz të zier.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: gatim, zierje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 500-600 g zemra pule
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë pastë domate
 • 400 ml ujë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni yndyrën e tepërt nga zemrat, më pas pritini në gjysmë ose në katërsh.
 2. Shpëlajini mirë nën ujë të rrjedhshëm për të hequr gjakun.
 3. Qëroni perimet.
 4. Fërkoni karotat, copëtoni qepën me thikë.
 5. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 6. Skuqni qepën për 3 deri në 4 minuta.
 7. Shtoni karotat dhe gatuajeni për të njëjtën kohë.
 8. Shtoni zemrat dhe ziejini për 5 minuta duke i trazuar.
 9. Pasta e domates dhe uji ne nje Rrihni enen, hidheni ne tigan.
 10. Kripe dhe piper dhe ziejini.
 11. Ulni zjarrin ne minimum dhe ziejini zemrat e pules te mbuluara per rreth 40-45 minuta .

Zemrat e pulës të ziera në salcë domate kanë shije të mrekullueshme me oriz të zier.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • tavë
 • rende
 • të shtëna