Ziejeni kungullin me sheqer dhe erëza për dimër

Ziejeni kungullin me sheqer dhe erëza për dimër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kombinimi i erëzës dhe ëmbëlsisë është i pakrahasueshëm. Kungulli i gatuar në këtë mënyrë është një pjatë e mrekullueshme për ëmbëlsira, petulla ose thjesht për çaj. I ruajtur në kavanoza, ky kungull mund të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ziejeni kungullin me sheqer dhe erëza për dimër
Ziejeni kungullin me sheqer dhe erëza për dimër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kombinimi i erëzës dhe ëmbëlsisë është i pakrahasueshëm. Kungulli i gatuar në këtë mënyrë është një pjatë e mrekullueshme për ëmbëlsira, petulla ose thjesht për çaj. I ruajtur në kavanoza, ky kungull mund të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore, Vegjetariane, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 kg kungull i qëruar
 • 1 limon
 • 350 g sheqer
 • 500 ml ujë
 • 1 shkop kanellë
 • 2 karafil
 • 5 piper me erëza
 • 10 g xhenxhefil, i freskët
 • 120 ml uthull molle

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa te mesme.
 2. E grini imet lekuren e limonit duke u kujdesur te mos e fërkoni lekuren e bardhe.
 3. Preni limonin ne gjysme dhe shtrydhni lengun e limonit.
 4. Treni sheqerin në ujë.
 5. Lëkura e limonit, kanella, karafili, speci dhe xhenxhefili i grirë imët në tretësirën e sheqerit.
 6. Lëngun e vendosim në sobë dhe e lëmë të vlojë.
 7. I përziejmë uthullën dhe lëngun e limonit të shtrydhur.
 8. Më pas shtojmë kungullin.
 9. E ziejmë përzierjen përsëri .
 10. Zjejmë lehtë për rreth 25 minuta derisa kungulli të jetë shumë i butë.
 11. Koha e gatimit mund të ndryshojë në varësi të llojit të kungullit dhe madhësisë së copave. përzierjen e kungujve në gota të sterilizuara dhe mbusheni me shurup deri në buzë
 12. Mbyllni kavanozët fort, kthejini përmbys dhe mbulojeni.
 13. Lërini të ftohen dhe ruajini në një vend të freskët.
 14. Në dimër, thjesht shijoni kungull i embel me caj ose si lyerje me petulla.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan
 • rende
 • shtrytëse limoni
 • kavanoza të sterilizuara