Zierje aromatike me patate me verë, mish derri dhe hudhër

Zierje aromatike me patate me verë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Mishi fillimisht skuqet dhe më pas zihet me perime, verë dhe pastë domate, duke e bërë tepër të butë dhe të shijshëm. Kjo është shumë mbushëse, e pasur dhe aromatike. Patjetër që ia vlen ta provoni këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje aromatike me patate me verë
Zierje aromatike me patate me verë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Mishi fillimisht skuqet dhe më pas zihet me perime, verë dhe pastë domate, duke e bërë tepër të butë dhe të shijshëm. Kjo është shumë mbushëse, e pasur dhe aromatike. Patjetër që ia vlen ta provoni këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje, zierje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 750g mish derri
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 60ml verë e kuqe, e thatë
 • 1 lugë erëza, e plotë
 • 2 gjethe dafine
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi , sipas shijes Shije
 • 3 lugë gjelle paste domate
 • 1 L ujë
 • 3-5 patate
 • 2-3 speca

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni mishin në copa me madhësi mesatare.
 3. Qepni qepët në çerek rrathë, hudhrën mos e prisni shumë trashë.
 4. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 5. Skuqini copat e mishit për disa minuta nga të gjitha anët.
 6. Ulni nxehtësinë në mesatare, shtoni qepën dhe hudhrën dhe vazhdoni zierjen për 3-4 minuta.
 7. Hidhni verën në tigan, shtoni specin dhe gjethet e dafinës. duke e trazuar herë pas here, derisa lëngu të ketë avulluar plotësisht.
 8. I rregullojmë me kripë dhe piper dhe e përziejmë përsëri.
 9. Shtojeni pastën e domates në mish dhe skuqeni për 2-3 minuta të tjera.
 10. Shtoni ujë aq sa të mbulojë plotësisht mish.
 11. Në zjarr të ngadaltë me kapak të mbyllur 40-45 Ziejini për minuta.
 12. Patatet i prisni në copa afërsisht të njëjta me madhësinë e mishit.
 13. Prisni specat në copa pak më të vogla.
 14. Përimet e përgatitura shtoni në copa. mishin e derrit, përziejeni, mbulojeni dhe gatuajeni për rreth -Vazhdoni zierjen për 30 minuta.
 15. Nëse perimet dhe mishi nuk mbulohen pothuajse plotësisht nga lëngu, shtoni pak ujë.
 16. Spërkateni me barishte të grira mbi zierjen e patates përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë