Zierje e butë viçi me kungull, verë të kuqe dhe hudhër

Zierje e butë viçi me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Mishi i viçit zihet për rreth dy orë që të bëhet i butë dhe i butë. Kungulli i ëmbël plotëson në mënyrë të përkryer shijen e pasur, ndërsa barishtet, hudhra dhe vera e kuqe japin një aromë të mrekullueshme. Këtë duhet patjetër ta përgatisni me kungull dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje e butë viçi me kungull
Zierje e butë viçi me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Mishi i viçit zihet për rreth dy orë që të bëhet i butë dhe i butë. Kungulli i ëmbël plotëson në mënyrë të përkryer shijen e pasur, ndërsa barishtet, hudhra dhe vera e kuqe japin një aromë të mrekullueshme. Këtë duhet patjetër ta përgatisni me kungull dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Vlim, Zhjerim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 1 qepë, e madhe
 • 2 thelpi hudhër
 • 900 g mish viçi
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle pastë domate
 • 1 lugë gjelle rigon i tharë
 • 1 degë trumzë
 • 1 gjethe dafine
 • 600 ml lëng viçi
 • 60 ml verë të kuqe
 • 500 g kungull

Udhëzime

 1. Qëroni perimet.
 2. Prisni qepën dhe hudhrën.
 3. Prisni mishin dhe kungullin në copa rreth 1 inç nga njëra anë.
 4. Ngrohni vajin në një tigan të thellë ose në një tigan me fund të rëndë mbi nxehtësinë mesatare-të lartë
 5. Skuqini qepën për rreth 5 minuta.
 6. Shtoni hudhrën dhe vazhdoni zierjen për 1 minutë.
 7. Shtoni mishin tek perimet, e rregulloni me kripë dhe piper.
 8. Skuqini të gjithë, duke e trazuar, për 5 – 7 minuta në mënyrë që copat të dalin nga të gjitha anët të skuqen mirë.
 9. Përzieni pastën e domates dhe ziejini për 1 minutë.
 10. Shtoni rigonin, trumzën, gjethen e dafinës, lëngun dhe verën.
 11. Mbuloni tiganin dhe gatuajeni. në zjarr të ulët, derisa mishi të zbutet, rreth 1 orë e 30 minuta.
 12. Shtoni kungullin në mish, përzieni dhe lëreni zierjen të ziejë për 30-35 minuta të tjera.
 13. Më pas hiqni gjethen e dafinës dhe shërbejeni zilen e viçit. menjëherë.

Nëse nuk duhet të shtoni verë, përdorni më shumë lëng mishi.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë