Zierje e përzemërt e viçit me perime, kërpudha dhe mollë

Zierje e përzemërt e viçit me perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Nuk ka asgjë më të mirë se një e nxehtë pas korrjes! Ja një recetë me mish viçi, patate, patate të ëmbla, kërpudha, selino, kunguj të njomë, speca dhe mollë. Kjo e fundit i jep zikës së përzemërt dhe plot një aciditet të lehtë që plotëson në mënyrë të përkryer shijen e viçit dhe perimeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje e përzemërt e viçit me perime
Zierje e përzemërt e viçit me perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Nuk ka asgjë më të mirë se një e nxehtë pas korrjes! Ja një recetë me mish viçi, patate, patate të ëmbla, kërpudha, selino, kunguj të njomë, speca dhe mollë. Kjo e fundit i jep zikës së përzemërt dhe plot një aciditet të lehtë që plotëson në mënyrë të përkryer shijen e viçit dhe perimeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, ziere, zierje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 3-4 shkopinj selino
 • 400 g kërpudha
 • 6-7 patate
 • 2 patate të ëmbla
 • 2 kunguj të vegjël, të vogla
 • 2-3 speca
 • 2 mollë
 • 3-4 domate
 • 3 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 400 ml lëng perimesh
 • 200 ml lëng molle
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë trumzë e thatë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin, thajeni dhe priteni në copa të mëdha.
 2. Qëroni dhe prisni imët qepën.
 3. Lani dhe prisni imët bishtat e selinos.
 4. Kërpudhat i prisni në feta të vogla.
 5. Qëroni patatet dhe të ëmbla patatet dhe pritini në kubikë të madhësisë së kafshatës.
 6. Lajini, pastroni dhe grijini në kubikë kungujt, specat dhe mollët.
 7. Lajini domatet dhe i prisni imët.
 8. Ngrohni vajin vegjetal në një tenxhere të madhe.
 9. Së pari, skuqni mishin e viçit për rreth 5-6 minuta.
 10. Më pas shtojmë qepët dhe selinon dhe shtojmë kërpudhat.
 11. Të gjitha i trazojmë dhe i kaurdisim edhe për 7-8 minuta.
 12. Më pas shtojmë në tenxhere perimet dhe mollët e mbetura.
 13. Hidhni në lëngun e nxehtë të perimeve dhe lëngun e mollës.
 14. Sergojeni me kripë, piper dhe trumzë dhe përzieni .
 15. Lumi duhet të mbulojë përmbajtjen; nëse nuk mjafton, shtoni pak lëng mishi ose ujë në tenxhere.
 16. Më pas lëreni gjithçka të ziejë.
 17. Në fund mbulojeni dhe lëreni zierjen e viçit të ziejë në zjarr të ulët për rreth 60-80 minuta.

Për variacione dhe shije të tjera, patatet e ëmbla mund të zëvendësohen me kunguj ose karota.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • lugë përzierje