Zierje e përzemërt me perime me fileto gjeldeti, patate dhe kunguj të njomë

Zierje e përzemërt me perime me fileto gjeldeti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

A ngroh jo vetëm trupin, por edhe çdo zemër! Pjesët e buta të shpendëve dhe perimeve të shëndetshme të stinës bashkohen në mënyrë të përkryer në këtë pjatë të thjeshtë dhe të përzemërt. Perimet mund të kombinohen sipas dëshirës dhe të japin gjithmonë shumëllojshmëri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje e përzemërt me perime me fileto gjeldeti
Zierje e përzemërt me perime me fileto gjeldeti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

A ngroh jo vetëm trupin, por edhe çdo zemër! Pjesët e buta të shpendëve dhe perimeve të shëndetshme të stinës bashkohen në mënyrë të përkryer në këtë pjatë të thjeshtë dhe të përzemërt. Perimet mund të kombinohen sipas dëshirës dhe të japin gjithmonë shumëllojshmëri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët me mish, gatitë me perime | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 650 g fileto gjeldeti
 • 4-5 patate
 • 1 kungull i njomë
 • 1-2 speca
 • 1-2 domate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • kripë , sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 350 ml lëng pule, ose ujë
 • barishte të freskëta, për shije

Udhëzime

 1. Lajeni fileton e gjelit të detit, thajeni dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 2. Patatet qërohen dhe gjithashtu priten në copa të vogla. Qëroni domatet; shih majën dhe më pas pritini në copa të vogla.
 3. Qëroni karrotën dhe grijeni në rende të trashë.
 4. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe copëtoni imët.
 5. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 6. Pruajini pak gjelin e detit nga te gjitha anet dhe e rregullojme me kripe dhe piper sipas shijes.
 7. Si pari shtojme qepen, karotat dhe hudhren.
 8. Pas rreth 2-3 minutash shtojme patatet, kungulleshkat, domatet dhe specat.
 9. Kursojme perimet edhe per 2- 3 minuta duke e trazuar.
 10. Më pas shtoni lëngun e pulës dhe lëreni të ziejë.
 11. Lëreni të ziejë, të mbuluar, në zjarr mesatar-të lartë për rreth 20-30 minuta.
 12. Spërkatni barishtet e grira mbi zierjen e perimeve përpara se ta shërbeni.

Që lëkura e domateve të hiqet më lehtë, ato mund të vendosen në ujë të vluar për rreth një minutë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tavë