Zierje e shijshme derri me kunguj, karrota dhe qepë

Zierje e shijshme derri me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Derri i lëngshëm dhe i butë dhe kungulli i freskët zihen në tigan me qepë, karota dhe erëza. Kjo bën një kombinim perfekt për një drekë apo darkë të bollshme, veçanërisht në stinën e ftohtë. Kjo jo vetëm që mbush stomakun, por edhe ngroh shpirtin!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje e shijshme derri me kunguj
Zierje e shijshme derri me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Derri i lëngshëm dhe i butë dhe kungulli i freskët zihen në tigan me qepë, karota dhe erëza. Kjo bën një kombinim perfekt për një drekë apo darkë të bollshme, veçanërisht në stinën e ftohtë. Kjo jo vetëm që mbush stomakun, por edhe ngroh shpirtin!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600-700 g qafa derri
 • kripë për shije
 • 2-3 lugë miell
 • 1-2 qepë
 • 1 karotë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 350 ml ujë, ose lëng mishi
 • 500 -600 g kungull
 • piper i zi, per shije
 • paprika pluhur, per shije
 • barishte, per shije

Udhëzime

 1. Lajeni mishin e derrit, thajeni.
 2. Më pas priteni në copa sa një kafshatë, kriposni dhe hidheni në miell.
 3. Qëroni qepët, priteni në copa të vogla.
 4. Qroni karrotën dhe grijeni në rende të trashë .
 5. Hidhni vajin vegjetal në një tigan të nxehtë mbi nxehtësinë mesatare.
 6. Shtoni karotat dhe qepët dhe skuqini për rreth 4-5 minuta.
 7. Shtoni mishin e derrit dhe skuqeni nga të gjitha anët për rreth 5-6 minuta. .
 8. Hidhni në ujë ose lëng mishi në mënyrë që mishi të jetë pothuajse plotësisht i mbuluar.
 9. Lëreni të vlojë. dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 10. Më pas shtoni në tigan, përzieni dhe vazhdoni zierjen për rreth 15 minuta derisa mishi dhe kungulli të zbuten.
 11. Koha e gatimit varet nga madhësia e mishit dhe kungujve.
 12. Përafërsisht. 5 minuta para përfundimit të kohës së gatimit, lyejeni me kripë, piper dhe paprika.
 13. Pritni imët barishtet dhe spërkatni mbi zierjen e mishit përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tavë