Zierje e shijshme e mishit me pulë, patate dhe kunguj

Zierje e shijshme e mishit me pulë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Gjoksi i butë i pulës dhe perimet e shijshme krijojnë një kombinim të thjeshtë por të shijshëm. Me një aromë intensive kungulli dhe barishte të freskëta, ka shije vjeshtore dhe shumë ngopëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje e shijshme e mishit me pulë
Zierje e shijshme e mishit me pulë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Gjoksi i butë i pulës dhe perimet e shijshme krijojnë një kombinim të thjeshtë por të shijshëm. Me një aromë intensive kungulli dhe barishte të freskëta, ka shije vjeshtore dhe shumë ngopëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350-400 g fileto gjoksi pule
 • 400 g kungull
 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • 200-250 ml pulë lëng, ose ujë
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni kungujt dhe patatet.
 2. Prisni gjokset e pulës, kungujt dhe patatet në copa mesatare.
 3. Prisni qepët.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 5. Skuqini qepët për 4-5 minuta.
 6. Shtoni gjoksin e pulës dhe gjithashtu skuqeni për disa minuta nga të gjitha anët.
 7. Shtoni patatet dhe kungullin, kripë e piper dhe hidhni sipër lëngun.
 8. Të gjithë të vlojë. .
 9. E gatuajmë në zjarr mesatar për rreth 25 minuta.
 10. Mbaro, spërkasim barishtet e grira.
 11. Serbejmë zierjen me pulë, patate dhe kunguj në tigan.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë e thellë