Zierje me patate të ëmbël me mish viçi të bluar dhe perime

Zierje me patate të ëmbël me mish viçi të bluar dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Në vend të patateve të zakonshme, në këtë pjatë përdoren patatet e ëmbla. Kjo krijon një shije interesante dhe të përzemërt. Zierja e patates së ëmbël me mish të grirë dhe perime është e duhura për adhuruesit e zierjeve. Së pari skuqni perimet, shtoni mishin, përzieni me ujin dhe pastën e domates dhe më pas shtoni vetëm domatet. Lëreni të ziejë për pak kohë dhe tashmë mund të shijoni vaktin e shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje me patate të ëmbël me mish viçi të bluar dhe perime
Zierje me patate të ëmbël me mish viçi të bluar dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Në vend të patateve të zakonshme, në këtë pjatë përdoren patatet e ëmbla. Kjo krijon një shije interesante dhe të përzemërt. Zierja e patates së ëmbël me mish të grirë dhe perime është e duhura për adhuruesit e zierjeve. Së pari skuqni perimet, shtoni mishin, përzieni me ujin dhe pastën e domates dhe më pas shtoni vetëm domatet. Lëreni të ziejë për pak kohë dhe tashmë mund të shijoni vaktin e shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 1-2 kërcell selino
 • 450-500 g patate të ëmbla
 • 1 karrotë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 500 g mish viçi i grirë
 • 1 lugë paste domate
 • 400 g domate, në lëngu i tyre
 • 300 -400 ml ujë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni qepën në copa të vogla.
 3. Prisni selinon dhe pataten e ëmbël në copa të mesme.
 4. Karrota grijeni përafërsisht.
 5. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar-të lartë.
 6. Qepë , karotat dhe selinoja per 8-10 minuta Skuqini ne te.
 7. Shtoni mishin e grire, gatuajeni edhe per 3-4 minuta te tjera.
 8. Përziejini me pastën e domates.
 9. Shtoni domatet e grira me lëngun e tyre dhe ëmbëlsinë patatet në tigan.
 10. Hidhni në ujë.
 11. Rriponi me kripë dhe piper, lëreni të vlojë.
 12. Ulni zjarrin, mbulojeni dhe ziejini për 40-45 minuta.
 13. Zoga me patate të ëmbël, spërkateni me barishte të copëtuara përpara se të shërbeni.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tavë