Zierje perimesh me patëllxhan, qepë të pjekura dhe salcë kosi

4 persona | 35 minuta

Vështirë për t’u besuar, por kur përgatisni patëllxhan me qepë të pjekura dhe salcë kosi pikante, merrni një të shijshme me aromë kërpudhash. Lehtë për t’u përgatitur dhe e shkëlqyer në shije.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Zierje perimesh me patëllxhan
Zierje perimesh me patëllxhan

4 persona | 35 minuta

Vështirë për t’u besuar, por kur përgatisni patëllxhan me qepë të pjekura dhe salcë kosi pikante, merrni një të shijshme me aromë kërpudhash. Lehtë për t’u përgatitur dhe e shkëlqyer në shije.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 3 qepë
 • 3 patëllxhanë
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 200 ml salcë kosi
 • 1 lugë erëza me kërpudha
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • kopër, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni dhe prisni qepët në kubikë.
 2. Qëroni dhe prisni patëllxhanët.
 3. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 4. Shtoni qepët dhe skuqini në zjarr mesatar derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 8-10 minuta, duke i trazuar herë pas here.
 5. Pas kësaj shtoni patëllxhanët dhe skuqini edhe për 10-12 minuta të tjera.
 6. Qëroni thelpinj hudhra, shtypni në shtypësin e hudhrës dhe vendoseni në një tas të vogël.
 7. Shtoni salcën e thartë dhe erëzat e kërpudhave dhe përziejini mirë.
 8. Seazon me kripë e piper.
 9. Sa më shpejt që patëllxhanët të jenë zbutur, mund të shtoni në tigan salcën e kosit që keni bërë dhe ta trazoni.
 10. Salcën e vini të ziejë dhe më pas e largoni nga zjarri.
 11. Spërkateni kopër të copëtuar mbi zierjen e perimeve.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • shtypni hudhra