Zierje vegjetariane me patate me ullinj dhe limon

Zierje vegjetariane me patate me ullinj dhe limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

A është shumë popullor sidomos në stinën e ftohtë. Patatet kanë shije të butë dhe kanë një notë të freskët agrume. Zierjen mund ta shijoni me sallatë të freskët ose turshi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zierje vegjetariane me patate me ullinj dhe limon
Zierje vegjetariane me patate me ullinj dhe limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

A është shumë popullor sidomos në stinën e ftohtë. Patatet kanë shije të butë dhe kanë një notë të freskët agrume. Zierjen mund ta shijoni me sallatë të freskët ose turshi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: Gatimet me perime, Kurset kryesore, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 450 g patate
 • 50 g ullinj
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 limon
 • ½ lugë qimnon
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 250 ml ujë

Udhëzime

 1. Patatet i presim në feta.
 2. Përziejmë në një enë patatet, ullinjtë, vajin e ullirit, lëkuren e limonit, qimnonin, kripën dhe piperin.
 3. Spërkateni me lëngun e limonit, përzieni mirë dhe kalojini në një tigan të thellë.
 4. Shtojeni ujin dhe perziejini Lërini të ziejnë.
 5. Patatet i gatuani të mbuluara në zjarr mesatar për 10-12 minuta.
 6. Zbuloni zierjen e patateve dhe lëreni në sobë për disa minuta të tjera.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan