Zrazy – Patate të përzemërta me vezë dhe qepë

Zrazy - Patate të përzemërta me vezë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Zrazy është një pjatë tradicionale e shijshme që gjendet në kuzhinën polake ose ukrainase. Mbushja delikate e vezëve të ziera dhe qepëve të skuqura është e mbështjellë në shtresën e jashtme krokante të brumit të patates – kombinimi perfekt. Ju duhen vetëm disa përbërës për ta bërë këtë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Zrazy - Patate të përzemërta me vezë dhe qepë
Zrazy - Patate të përzemërta me vezë dhe qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Zrazy është një pjatë tradicionale e shijshme që gjendet në kuzhinën polake ose ukrainase. Mbushja delikate e vezëve të ziera dhe qepëve të skuqura është e mbështjellë në shtresën e jashtme krokante të brumit të patates – kombinimi perfekt. Ju duhen vetëm disa përbërës për ta bërë këtë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Meze | Kuzhina: Receta polake|Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 kg patate
 • 8 vezë
 • 2-3 qepë
 • 3-4 lugë vaj vegjetal
 • 2-3 lugë miell
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe ziejini për rreth 20-25 minuta derisa të zbuten.
 2. Zieni 6 vezë derisa të forcohen për rreth 10 minuta.
 3. Qëroni qepët dhe grijini imët.
 4. Më pas shtoni 1 lugë vaj vegjetal në një tigan për rreth 5 – Kaurdisini për 6 minuta.
 5. Piteni plotësisht patatet e ziera dhe lërini të ftohen pak.
 6. Më pas shtoni miellin, 2 vezët dhe kripën dhe përziejini.
 7. Qëroni vezët e ziera dhe i prisni në kubikë. copa të vogla.
 8. Qëpët e ziera në avull dhe pak kripë me vezët shtoni dhe përzieni.
 9. Merrni pak brumë patate në duar, rrotulloni në një top dhe më pas rrafshoni në një petë.
 10. Vendosni pak nga mbushja e vezëve dhe qepëve. në mes, mbulojeni me petën e patates dhe mbyllni skajet me kujdes.
 11. I gatuani petat e patates në këtë mënyrë.
 12. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë. krokante.

Kur bëni petat e patates, lyeni lehtë duart tuaja me miell në mënyrë që brumi i patates të mos ngjitet me to.

Vegla

 • tavë
 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse